Online Eğitimde Nasıl Daha Verimli Çalışılır?

Yeni normalle birlikte online eğitim alışma süreci oldukça zor olsa da öğrencilerimiz için bu süreci daha verimli kılmak adına neler yapılabilir? Öncelikle velilerimize bu konuda oldukça büyük iş düşüyor. Öğrenciler için artık sınıfları haline gelen evleri konforlu hale getirmek ve dikkat dağıtmayacak şekilde  düzenlemek gerekiyor. Verimli bir çalışma ortamı önemli. Öğrenciler kendilerine bir program oluşturup bu programın kontrolü noktasında ailesinden destek alabilir. Planlı, programlı bir düzen oturtup her dakikayı verimli geçirmeliler. Diğer yandan uyku düzenine dikkat edilmeli. İlk zamanlarda bocalayan öğrencileri sürece alıştırmak için aile bireylerinden destek alınmalı. Düzen oturduktan sonra artık öğrenciler kendileri için uygun programı profesyonel bir destek alarak oluşturabilir. Online eğitim zamanında katılım ve sınıf ortamını ve disiplinini eve taşıyabilmek oldukça önemlidir. Konu anlatımlarında anlaşılmayan noktaları hocalara anlık sormak ve konunun tam olarak öğrenilmesi sağlanmalıdır. Derslerde mutlaka not alınmalı ve bu notlar pekiştirilmelidir. Not alırken tarih atmak ve ders ders ayırmak sonrasında tekrar ederken kolaylık sağlayacaktır. Ev ortamının rehavetin kapılmadan tempo yüksek tutulmalıdır. Çalışma ortamı öğrenme disiplini düşünülerek iyi aydınlanmış olmalı ve sessiz bir ortam oluşturulmalıdır.

Online Eğitim’de Ders Öncesi Hazırlık

Online eğitim esnasında geri kalmamak adına ders materyallerini masada bulundurmak gerekir . Ders başlamadan gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Masadan gereksiz eşyalar kaldırılmalı ve dikkat dağılmayacak şekilde düzenlenmelidir. Eğer ihtiyaç yoksa telefonu masada bulundurmamanız daha dikkatli dersi dinlemenizi sağlayacaktır. Kısıtlı olan zamanınızı bu şekilde dikkat dağıtacak şeylerle harcamayın. Online eğitim Ders öncesinde yapılması gereken diğer bir hazırlık ise işlenecek konuyu önceden araştırıp derse hazırlıklı katılmaktır. Böylece daha verimli bir ders işlenerek konu hakimiyeti sağlanır. Bu şekilde bir ön hazırlık sayesinde derste dikkat dağınıklığınıda en aza indirgemiş olursunuz. Ön araştırma ile bilgiler pekişir ve akılda kalıcılığı arttırılmış olur.

Evde Sınıf Ortamı Oluşturmak

Evde oluşturduğunuz çalışma ortamı dersler ve çalışmalar esnasında odağı korumak için çok önemlidir. Online eğitimde Derslere çalışma masanızdan katılmanız daha verimli bir ders dinleme sağlar. Yatakta veya koltukta kesinlikle online derslere girilmemelidir. Masa başında ciddi bir çalışma ortamında sanki okul ve sınıf ortamındaymış gibi dersler ciddiyetle takip edilmelidir. Ayrıca pijama gibi rahat kıyafetlerle çalışmak da ciddiyetinizi düşürür ve rehavete sebep olur. Bu sebeple her anlamda verimli bir ön hazırlık ile çalışma ortamı hazırlayıp evde sınıf ciddiyeti sağlanmalıdır.

Ders Aralarını Doğru Şekilde Değerlendirmek

Online eğitim sürecinde öğrenciler 8 saate varan ders saatleri boyunca uzun süreler masa başında oturmaktadır. Bu hareketsizlik ve yoğun ders saatleri dikkat vermekte güçlük, kas ve kemik ağrıları ve bunalım gibi birçok sonuca neden olabilir. Bu nedenle öğrenciler online eğitim sürecinde kısa ders aralarında masa başından kalkarak ev içinde odadan odaya yürüyüş, esneme hareketleri gibi fiziksel rahatlama yöntemlerine yönelmelidir. Uzun aralarda ise kitap okuma, faydalı kısa videolar izleme veya aile üyeleriyle sohbet ve muhabbet etme gibi etkinliklerle zihinlerini tazelemelidir.

    Related Posts