yks ebeveyni olmak

YKS Ebeveyni Olmak

Sınava fiilen öğrenci girecek olsa da sınav dönemlerinde öğrencinin çevresindeki insanlar da bu süreçten etkilenir. Süreçte diğer kişilere kıyasla en çok yıpranan kişiler ise ebeveynlerdir. Özellikle YKS döneminde ergenlik süreci içerisinde olan öğrencilerin ev içindeki tutumları ev ortamını sekteye uğratacak kadar sağlıksız olabilir. Sınav kaygısıyla devam eden ve bu kaygıyı nasıl kontrol edebileceğini bilemeyen öğrenciler ise bu kaygıyı aileye yansıtabilir. Bu gibi durumlarda ebeveynler hassasiyetlerini yitirebilir ve süreç çıkmaz bir yola girebilir. Peki YKS ebeveynleri olmak beraberinde neler getirir veya neler götürür ?

6 Easy Ways to Practice Self-Care While Studying | DoSomething.org

Sınav süreci içerisinde olan öğrenciye karşı yaklaşım diğer dönemlere göre farklılık gösterebilir. Bu süreçte öğrenci sınav stresiyle birlikte olumsuz davranışlarda bulunabilir ve aileden ciddi yaptırımlar alabilir. Bu yaptırımlar bireyi ileriye götürebildiği gibi birey tüm suçluluğu ebeveynlere yükleme başa çıkma yöntemlerini kullanabilir. Bu noktada YKS ebeveynleriyle YKS dönemindeki öğrenci çatışmalar yaşar. Süreç hassasiyetliği yitirebilir. Burada unutulmaması gereken şey çatışma yaşayan tarafların amaçlarının aynı olması gerektiğidir. Amaç sınav sürecini başarılı bir şekilde geçirmek ve tatmin eden sonuçlar almak olacaktır. Aynı amaç doğrultusunda atılan birbirinden çok farklı adımlar kafa karıştırır ve öğrenci açısından ders motivasyonunu azaltır. 

YKS Ebeveynlerine Öneriler

Çocuğunuz stres yaşayabilir, stresin belli bir düzeyi yapıcıdır, korkmayın. Bazı ebeveynler çocuklarında gördükleri en küçük değişikliklere müdahale etme eğilimindedir. Oysa ki sınav süreci stresli bir dönemdir. Stres faktörleri farklılaşsa da sonuç olarak öğrencilerde stres uyandıran şey çalışmalarının bir sınava dökülecek olmasıdır. Bu bekleyiş ve çalışmalar kişi de kontrol edebildiği strese yol açabilir ve bazen (sürekli olmayan) fiziksel semptomlara dönüşebilir. Burada bu problemlerin ne kadar süre öğrenci ile olduğu fark edilmelidir. 

 

Yanında Olun

YKS dönemi içerisinde bazı zamanlarda birey, kendisine en çok tahammül edilen alan olan ev ortamında sorunlar çıkarabilir. Bu alan onun konfor alanı olduğu için tüm başarısızlıklarını ve eksik yönlerini burada ortaya koyabilir. YKS ebeveynlerinin yapması gereken ilk şeylerden biri öğrenciye durum ne olursa olsun yanında olacağının hissini verebilmektir. Elinden gelenin en iyisini yapabilirse bu beklenilen ve mutlu eden şey olacaktır. Ancak işler düşünüldüğü gibi gitmediğinde de öğrenci ebeveynlerinin yanında olacağını bilmelidir. 

 

Panik Yapmayın

Sınav dönemi için mantık dışı değişiklikler yapmak ev ortamını kütüphane koşullarında bu koşullara ayak uyduramayacak öğrenciler adına zorlamak. Ders dışı tüm aktivitelerden tamamen uzak durmak öğrenciyi de buna zorlamak gibi olağan hayatın akışı içerisinde gerçekleşen bir durumu absürt hale getirmemek gereklidir. Sınav sürecinde öğrencinin bir çok alışkanlığı değişebilir ancak realistik olmayan adımlar atılmamalıdır. Öğrenci yapamayacağı şeylere zorlanmamalı evde sürekli bir panik havası içerisinde olunmamalıdır. 

 

Gerçekçi Beklentilere Sahip Olun, Kıyaslama Yapmayın

Her ebeveyn için kendi çocukları diğer çocuklardan daha özel ve farklı olduğu gibi her bir öğrenci de biricik ve farklıdır. Her öğrencinin var olan potansiyeli ve potansiyelini ortaya çıkarış düzeyi farklıdır. Bu noktada YKS ebeveynlerinin bu farklılığı kabul ederek öğrenciye yaklaşması gereklidir. Ebeveynin isteği ile öğrencininki tamamen farklı olabilir burada yalnızca ebeveynin isteği gözetilmemeli ve öğrenci o alana yöneltilmemelidir. Mantıklı olan herkesin kendi beklentilerini ortaya koyarak beklentilerin nasıl karşılanabileceği ile ilgili kararlar vermektir.

    Related Posts