paragraf sorularını çözme taktikleri

Sınavlar adına büyük önem sarf eden paragraf çözme öğrencinin okuma ve anlama kabiliyetini ölçer.

Bunun yanında öğrencinin dikkatini de paragrafın sonuna kadar sürdürebilmesi için odaklanma ve odağı sürdürmeyi de kapsar. Peki paragraf çözerken neler dikkate alınmalı ve paragraf çözme becerisi nasıl geliştirilir?

paragraf soruları nasıl çözülür

Dikkat!

Paragraf soruları kısa-veya uzun olabilir. Burada önemli olan sorunun uzun olmasından o sorunun zor olduğu kanısına varmamaktır. Kısa paragraf soruları ise yeniden okunmayı mümkün kıldığı için soruları defalarca okuma yanlışına düşünülebilir. Unutulmaması gereken şey sorunun uzunluğundan çok sorunun bize ne demek istediğini anladıktan sonra paragrafa geçerek dikkatimizi oraya verebilmektir. 

 

1- Soru ne? İstenilen ne?

Bir paragraftan çok fazla anlatı çıkarılabilir bu yüzden o paragrafla ilgili farklı sorular da sorulabilir, paragrafa odaklanmadan önce soruyu okumak soru hakkında fikir sahibi olmak önemlidir. Bir çok cümle içeren paragraflarda sizden istenilene odaklanmak her zaman süre kazandırır ve uygun olan cevabı vermenizi sağlar. Paragrafı hangi amaçla okumanız gerektiğini anlamak için mutlaka soru hakkında fikir sahibi olmalısınız.

 

2- Paragrafı Tamamlamak

İstenilen şeyi bulduğunuzu düşündüğünüzde paragraf çözmeyi sonlandırmak büyük bir yanılgıdır. Paragraflar kandırma taktikleriyle dolu cevapları içerir, bu tuzağa düşmemek için paragrafı baştan sona okumak ve soruya istenilen cevabı bulmak gerekir.

3- Süreyle Paragraf Çözme 

Sınav süreci içerisindeyseniz paragraf çözmeyi günlük bir rutine oturtmanız gerekir. Bu rutinler bir süre dahilinde olmalıdır. Sınavları belli bir zaman aralığında tamamlamanız gerektiği için süre her zaman çok önemlidir. Paragraflar için yeterli süreyi ayarlamak sınavdaki diğer branşlar için de zamanlama yapmayı kolaylaştırır. Bu amaçla öğrencinin sınav dışı paragraf çözme için süre tutması ve bu sayede paragraf çözme hızını da arttırması gerekir. 

 

4- Okumalar Yapmak

Yalnızca paragraf değil, kitap okuyun, gazete okuyun, internette makaleler okuyun, haber okuyun. Okumayı günlük hayatın bir parçası haline getirin. Unutmayın ki paragraf çözme sizin yalnızca Türkçe alanında gelişmenizi sağlamaz okuma ve okuduğunu anlama becerisi tüm branşlar için geçerlidir. Yeni nesil soruların problemler başta olmak üzere okuduğunu anlama becerisini ölçtüğünü fark edin.

    Related Posts