Öz disiplin, bir hedef belirleyip o hedefe ulaştıracak davranışları gerçekleştirmek ve istikrarı elde etmek, hedefe giden yolda karşımıza çıkan zorluklar karşısında vazgeçmemektir. Başarı asla tesadüf değildir ve başarıya giden yolda öz disiplin yanınızda olmamalıdır. Hedefinize ulaşmak için davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı kontrol altında tutup hedefinize odaklanmalısınız. Başarılı olmak istiyorsanız disiplinli olmanız gerekir. Öncelikle yapılması gereken kendinizi nasıl disipline edeceğinizi bilmenizdir. Disiplin, hedefler ve başarı arasındaki köprüdür.

 

 

ÖZ DİSİPLİN KAZANMA YOLLAR

Öz disiplin için öncelikle kendinizi iyi tanımalısınız daha sonra hedefinizi doğru belirlemelisiniz. Hedefinize ulaşmak için ise küçük ama emin adımlar atmamız gerekir. Öz disiplin kazanmak için günlük ertelediğiniz küçük işlerimizi yapmaya başlayarak bu yolda ilerlemek için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Başlangıç için planlayıcı tutmak da öz disiplin kazanmanız için yardımcı olacaktır. Yapılacak işleri bir sıraya koyup gün içinde yapılacaklar listenizi kontrol ederek disiplin için ilk adımları atmış olursunuz. Planlayıcıya attığınız her tik sizi daha çok motive eder ve motive oldukça da bir diğer hedefinize ulaşmak için daha hevesli olursunuz. Hedefli ve planlı çalışmak bu yüzden oldukça önemlidir.

Peki hedefi belirledik, hedefe ulaşmak için nasıl davranışlarda bulunmalıyım? Ne tür alışkanlıklar edinmeliyim? Bu hedefe ulaşmak için nasıl zamanlama yapmalıyım? Ne kadar sürede hedefime ulaşabilirim?  Hedefime ulaştığım zaman ne hissedeceğim? Tatmin olma duygusu heyecanlandırıyor mu? Bu heyecanı yaşamak için hayatımdan hangi faktörleri çıkartmalıyım veya değiştirmeliyim?  İşte bu sorulara cevap arayarak öz disiplinimizi kazanma yolunda ilerleyebiliriz.

Kendinize bir hedef koyduğunuzda ancak disiplin ve sıkı çalışmayla elde edersiniz. Hayatımıza belli kurallar koyup bu kurallara uymaya başladıkça zamanla alışkanlık haline geldiğini göreceksiniz. Kendi hayatınız üzerinde disiplin uyguladıkça öz disiplininiz de o kadar gelişecektir. Belirlediğiniz hedefler öz kontrolünüzü pekiştirir. Başarılı insanlar kendilerini disipline edip sıkı çalışarak  hedeflerine ulaşmanın mümkün olduğunu iyi bilirler. İşte başarının sırrı tam da budur; Öz disiplin ve sıkı çalışmak.

    Related Posts