çalışma ortamı nasıl olmalı

Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı ?

Düzenli Çalışma Ortamı

Öğrenciler için ideal çalışma ortamı nasıl olmalı?

Öğrencinin evde ders çalışma düzeni sağlayabilmesi için motive edici bir çalışma ortamının oluşturulması gereklidir. 

Çalışma Ortamınızda Olması Gereken 7 Özellik

  1. Çalışma ortamının mümkün olduğunca sade ve düzenli olması öğrencinin verimini yükselterek ders motivasyonunu arttırır. Ders çalışma ortamının kişinin fiziksel olarak rahat edebileceği yeterli ısı, ışığa sahip olması gerekir. 
  2. Çalışma masası camın hemen yanında olmamalı, böylece çalışan kişinin yazın sıcaktan, kışın soğuktan etkilenmesi önlenmelidir. Ayrıca, sokaktan gelebilecek ses ışık gibi faktörlerin öğrencinin ilgisini dağıtması engellenir.
  3. Çalışılan yerin temiz havalı, normal ısıda ve normal aydınlıkta olmasına dikkat edilmelidir. Çok sıcak oda, çalışırken rehavet ve uykuya neden olabilir. Çalışma ortamının soğuk olması öğrenme verimini düşürür. Mekânın ne az, ne de aşırı aydınlık olmamasına dikkat edilmelidir. 
  4. Masanın üzerinde öğrenci çalışmaya başlamadan önce çalışma esnasında gerekecek her türlü malzemenin el altında bulundurulması gereklidir. Böylece çalışma başladıktan sonra ders başından kalkmayı gerektirecek kopmalar önlenir.
  5. Sandalye öğrencinin ders çalışması için koltuktan daha uygun bir ev eşyasıdır. koltuk fazla gevşemeye yol açtığı veya tv izlemeyi çağrıştırdığı için öğrenmeyi zorlaştırır.
  6. Ders çalışma masası ergonomik olmalıdır. Öğrenci fizik yapısına göre masanın altında bacaklarını sağa sola hareket ettiremiyorsa kısa sürede sıkılır ve masanın başından kalkabilir. 
  7. Her öğrencinin bir çalışma odası olmayabilir. Bunun için de evin uygun bir köşesi çalışma köşesi olarak belirlenmelidir.

Evin ders çalışmaya uygun olması için ders çalışma odasının düzenlenmesi önemlidir fakat yeterli değildir. Tam olarak düzenli ders çalışma ortamını tamamlayan unsur evde yaşayan bireylerin öğrenciye karşı yaklaşımıdır. Ev halkı öğrencinin geleceğini etkileyecek bir süreç içerisinde olduğunun farkında olması gerekmektedir. Ev ortamı huzuru bu farkındalıkla birlikte düşürülmemeli ve öğrenciye imkanlar dahilinde katkı sunulmalıdır. 

    Related Posts