ders çalışırken mola vermek

Bir Molaya İhtiyacınız Olabilir

çalışırken nasıl mola verilmeli

Ders Çalışırken Nasıl Mola Verilmeli?

Ders çalışırken öğrencinin verimli vakit geçirebilmesi, derse odaklanma ve planlı çalışmanın yanında düzenli molalar vermeyi gerektirir. Molalara yaşamda vakit ayrılmalıdır. Bireyin eğitim hayatında yaptığı planlamalara ara vermeler de dahil edilmelidir. Bir plana sahip olmayan veya dikkatini  ve odağını çabuk toparlayamayan, ders çalışmaya başlayamayan öğrenciler mola vermenin öneminin farkında olmayabilirler. Bu farkında olmayışın nedeni genellikle öğrencinin ara verdiğinde ders çalışma isteğini kaybetmesinden korkmasıdır.  Yoğun ders programı olan öğrenciler için de bu durum geçerlidir. Çok fazla eksiği olduğunu düşünen ve saatlerce ders çalışma hedefi olan öğrenci için molalar yalnızca ”ihtiyaç giderme” olarak düşünülebilir. Oysa molalar zihnin kendini toparlayabilmesi ve yeni öğrenilecek bilgilere açık olabilmesi için gereklidir.

Ders çalışırken verilen molalar hem fiziksel hem de mental açıdan avantaj yaratır. Çok fazla ödevi aynı anda yetiştirmek veya konu tamamlamak için saatlerce kendini molasız bırakmak zihni yorar ve sağlıksız bir hal alır. Zamanında verilen molalar kişinin mental ve fiziksel açıdan dinlenebilmesi ve sürdürülebilir dikkat için gereklidir. Molalar bir süre zihnin öğrenme sürecini durdurması ve yeni bilgilere hazır hale getirmesini sağlar.

Mola vermek stres düzeyinizi azaltarak sizi dikkatin azalmasından kaynaklı yaşanan motivasyon eksikliğinden de korur. Öğrencinin sınırları olan bir canlı olduğunu ve ara vermelere gerek duyduğunu fark etmesi gerekir. Uzun süre kendini aç bırakmak ve sonrasında yemek yeme davranışının sağlıksız olduğu gibi uzun süre ara vermeden çalışmak ve ders performansı beklemek de sağlıklı bir davranış değildir. 

Ne Zaman Mola Verilmeli ?

  • 50-60 dakikadan daha uzun süren çalışmalarda ara verilmeli. 
  • Dikkat ve odağın dağıldığı fark edildiğinde ara verilmeli.
  • Üst üste hatalar yapıldığında ara verilmeli.
  • Motivasyon kaybolduğunda ara verilmeli.

Ne Kadar Mola Verilmeli ?

50-60 dakikalık ders çalışma periyotları için 10-15 dakikalık ara vermek idealdir. Araları çok uzatmamak gereklidir, verilen uzun aralarda yeniden başlangıç yapmak zorlaşır. Bunun yanında derse geri dönmeyi zorlaştıran aktiviteler yapmak önerilmez.

    Related Posts